ПОДПИШИСЬ НА НОВОСТИВладислав Фомінов: " Ребров дзвонить після матчів о 12 чи о 1 годині ночі"

29.11.17 9:04 Комментариев:
0  
Представник компанії InStat в Україні Владислав Фомінов розповів Gazeta.ua, як допомагав Сергію Реброву готуватися до сезону з "Аль-Ахлі", чи можна бути успішним у сучасному футболі без аналітики і оцінив рівень чемпіонату України.
Чим займається InStat і яка від нього користь футбольним клубам?

InStat допомагає тренеру визначити, наскільки футболіст виконав свою роботу в матчі. Кожен гравець здійснює техніко-тактичні дії. Ми рахуємо, як добре він попрацював на полі. У футболіста кожної позиції є свої завдання: захисники мають відбирати, нападники забивати і так далі.

Якщо форвард відбирає м'ячі, то це, звичайно, добре, але його робота все одно оцінюється забитими м'ячами. На основі наших даних тренер визначає, наскільки ефективно зіграв той чи інший футболіст.

Звичайно, візуально це також видно. Але на око можна побачити речі, які не потребують підтвердження. Якщо футболіст зіграв погано, то це помітно. Але цифри допомагають оцінити гравця адекватно. Я не розумію, як візуально можна зробити точну оцінку. Є тренери, які це роблять. Все залежить від его наставника. Якщо воно у тренера роздуте, то він думає, що зможе визначити все на око. Але я дуже у цьому сумніваюся.

Часто один з тренерів дивиться матч з трибуни. Зверху йому краще видно. Він бачить, як гравці діють на полі. Тренери, які перебувають на лавці запасних, дивляться гру на рівні очей. Вони не бачать загальної картини. Помічник, який сидить на трибуні, може дати дієві підказки.

Те саме стосується цифр. Вони можуть дати ефективну підказку і вказати на якісь слабкості. Все одно на око ти не зможеш все побачити. Саме тому існуємо ми. Аналітики все рахують і тренер отримує готову інформацію, з якої вже сам робить аналіз.

InStat допомагає тренеру визначити, наскільки футболіст виконав свою роботу в матчі

Які головні і другорядні показники роботи футболіста?

В кожної позиції є свої модельні показники, виходячи з яких оцінюється робота гравця. Футболісту одного амплуа обов'язково треба відбирати м'ячі, іншому — вигравати верхові дуелі.

В "Шахтарі" часто грають повітрям. П'ятов чи Ракицький дають передачу на Феррейру. Хоч Факундо і нападник, але тут у нього інше завдання. Він має вистрибнути, виграти повітряну дуель і скинути м'яч на Фреда чи Марлоса, а тоді вибігати в атаку.

Крім ТТД ми також надаємо відео-аналіз. Можна подивитися всі єдиноборства Феррейри за матч, не переглядаючи увесь поєдинок. В багатьох клубах є свій відео-аналітик, який сам компонує всі ці нарізки.

Нападник може бути в тіні всю гру, а потім раз вдарить і заб'є м'яч. Цифри покажуть, що він лінувався, але які до нього будуть претензії, якщо він приніс перемогу команді? Тому останнє слово буде за тренерським штабом, а не за нами. Ми допомагаємо наставнику, але в жодному випадку не несемо в собі правду в останній інстанції.

Наприклад, команда домовилася грати через центр. Потім аналіз покаже, що фланговий півзахисник не прострілював. Але якщо тренер сказав йому зміщуватися в центр і бити чи навішувати, то які до нього будуть питання? Інша річ, що це могло бути не ефективним у певних матчах і потрібно було по ходу гри перебудовуватися.
Чи не занадто зараз перебільшена роль цифр у футболі?

Ми не можемо заперечувати речі, які вже стали масовими. Можна говорити все, що завгодно, але саме життя показує, як є насправді.

До війни в Україні був підйом аналітики, а потім цікавість до цифр пішла на спад. В Європі я від жодного свого колеги не чув, щоб там хтось применшував їхнє значення. Навпаки, там керуються принципом: чим більше цифр, тим краще.

Тренери, які на моїй пам'яті погано ставилися до цифр та аналізу і визначали все на око, зараз не працюють і нічого видатного в кар'єрі не досягли.

Наведу приклад тренера Сергія Лавриненка. Ми почали працювати з ним, коли "Зірка" грала у першій лізі. Команда вийшла у прем'єр-лігу. Наша співпраця продовжилася, коли він очолив "Інгулець". Зараз команда змагається у першій лізі за третє місце. Лавриненко активно використовує у своїй роботі цифри та відео-аналіз.

Чи можна бути успішним у сучасному футболі без аналітики?

Вважаю, що ні. Цифри — це не все, але це багато. З їх допомогою можна більше побачити і зрозуміти. Аналіз — це важка і копітка робота, але вона дає свій результат.

Як виглядає звіт по матчу?

Це файл у форматі pdf. Спочатку йде загальна інформація і статистика (єдиноборства, передачі, обведення). Потім графіки ТТД. Там багато всього. Це буквально матч в цифрах.

Для "Шахтаря" ми робимо аналіз онлайн. Звіт по матчу проти "Феєноорда" в Лізі чемпіонів тренери отримали о 1:30 ночі

"Шахтареві" ми ще рахуємо фітнес. Це звіт фізичної активності футболістів — скільки хто пробіг, здійснив ривків, пройшов пішки.

Скільки часу потрібно, щоб проаналізувати матч?

Все залежить від рівня аналітиків. Для "Шахтаря" ми взагалі робимо аналіз онлайн. Звіт по матчу проти "Феєноорда" в Лізі чемпіонів тренери отримали о 1:30 ночі (поєдинок розпочався о 21:45). Це прохання тренерського штабу Паулу Фонсеки. Вони сідають у літак і вже хочуть мати цифри, щоб аналізувати гру. Тренери "Шахтаря" працюють в польоті, щоб дарма не марнувати час.

У звичайному режимі звіт готується 24 години після закінчення матчу. Є команди, яким ми готуємо аналіз 48 годин.

Досвідчений аналітик все робить швидко. На таку роботу часто беруть колишніх спортсменів або геймерів. У них хороша моторика, а аналітикам потрібно дуже швидко реагувати. Це важка робота, яка вбиває любов до футболу. Вони розбирають дуже багато матчів, тому потім вже гру не дивляться.
Цифри не обманюють?

Ні, але треба вміти їх інтерпретувати. Це найголовніше питання і теж дуже важка робота. В Україні є багато молодих, амбітних і цілеспрямованих людей, які реально могли б допомогти командам. Але це більшості клубам не потрібно. Там досі 70% працівників не вміють користуватися комп'ютером, або роблять це на рівні перевірки пошти. І я поки не бачу змін.

Так, в клубах працюють аналітики та відео-аналітики, але для команд рівня прем'єр-ліги цього замало.

Яке відео ви використовуєте для аналізу?

Ідеальний варіант — це технічне відео. Всі команди хочуть розбирати суперника саме за таким відео. Воно знімає три позиції на полі — повністю правий бік, центр поля і лівий бік. Ти на технічному відео бачиш всю побудову гри. Телевізійна картинка працює по м'ячу. Там не побачиш, як будувалася задня лінія, як рухався захисник і куди він забігав. Нам дуже зручно працювати з таким матеріалом. Тому ми стараємося ставити на матчах своїх операторів. Хоча в Україні це не дуже розвинено.

При використані для аналізу технічного відео можливість помилки чи погрішності набагато менша.

З якими командами української прем'єр-ліги ви працюєте?

Зараз — це "Динамо", "Шахтар", "Олександрія" і "Ворскла". Хоча до війни працювали зі всіма. Зі збірною України ми працювали 5 років. Наша співпраця припинилася з приходом у ФФУ Андрія Павелка.

У нас є така річ, як глибина складу. Ми повністю аналізуємо цей аспект: скільки гравців у команді є на кожну позицію і наскільки ефективно вони грають

Скільки коштують ваші послуги?

Відео-аналіз одного матчу і підрахунок ТТД коштують 200 євро. Клуби беруть різні продукти. Ціна залежить від їх кількості.

Коли Сергій Ребров очолив "Аль-Ахлі", то відразу мене набрав. Інколи телефонує після матчів о 12 чи о 1 годині ночі. Обговорюємо різні питання. Ми допомагали йому готуватися до сезону. Ми збирали дані по його команді і по суперниках.

У нас є така річ, як глибина складу. Ми повністю аналізуємо цей аспект: скільки гравців у команді є на кожну позицію і наскільки ефективно вони грають. Футболістам присвоюються цифри. Тренер бачить, що на позицію лівого захисника у нього є три гравці. Також йде пояснення чи потрібне підсилення, наскільки один гравець може замінити іншого, виходячи з його ігрових показників.

Ми видали Реброву рекомендації, які позиції в його команді потребують підсилення і ким з місцевого чемпіонату їх можна закрити. Це дуже серйозна робота, але викладена в доступній формі. Тренер потім сідає з помічниками і аналізує отриману інформацію.

Чи можна обирати склад на гру опираючись на цифри?

Ні. Все вирішується на тренуваннях. Тренер дивиться, хто як працює, хто в якому стані перебуває. Можливо, в когось спад.
Як людина, яка глибше бачить футбол, що цікавого можна сказати про чемпіонат України?

Нічого. Рівень футболу в нас дуже впав. Це показав навіть Кубок України. В 1/8 фіналу турніру були хороші матчі "Зоря" - "Шахтар" (3:4) і "Олександрія" - "Динамо" (2:3). Але це швидше виняток. Під решту поєдинків можна засинати. Вони кращі від будь-якого снодійного.

Мені цікавіше дивитися чемпіонат області, ніж прем'єр-лігу. Дуже багато браку, ніхто пас в ноги не може віддати. Не кажу, що так у всіх матчах, але в більшості так і є. Футбол має бути цікавим і винахідливим. Я бачу, що зараз футболісти мучаться.

Звісно, проскакують непогані матчі. Якби не вони, то взагалі стало б питання доцільності проведення прем'єр-ліги. З усією повагою, але команди, які зараз змагаються за першу шістку, раніше боролися б за виживання.

"Шахтар" приємно дивитися. Особливо з точки зору тактики. Всі гравці знають, як діяти. Єдине, "гірники" заграються, тому в них і трапляються обрізки.

Я не кажу, що в нас погані тренери. Думаю, причина в рівні футболістів і в частій зміні наставників. В "Олександрії" немає лавки запасних. Її немає навіть у "Шахтаря". Проблема "Динамо" - це відсутність середньої лінії. Всі надіялися на Дениса Гармаша. Він хороший футболіст, але не бере на себе роль лідера.

Чи можна визначити реально найкращого гравця в матчі?

У нас є свій рейтинг — InStat Index. Він об'єктивно показує те, що футболіст зробив на полі і вираховується за складною формулою. На наш рейтинг опираються гравці, тренери і селекціонери.

Футболіст думає, що класно зіграв. А тренер показує йому рейтинг, в якому він на 8 місці. Тоді у гравця більше немає питань.

Футболісти в командах між собою міряються індексами. Недавно телефонував гравець першої ліги і запитував, який показник в Ліонеля Мессі

Знаю, що футболісти в командах між собою міряються індексами. Недавно телефонував гравець першої ліги і запитував, який показник в Ліонеля Мессі. Їм хочеться мати якийсь орієнтир.

В 14-му турі УПЛ найкращим гравцем став Тайсон. Його індекс — 306. А його середній показник за сезон — 280. Це хороший результат.

Думаю, Тайсон або Марлос стануть найкращими гравцями чемпіонату. Ще подивимося, як гратиме Факундо Феррейра, який почав багато забивати.

Хто ще, крім клубів, цікавиться цифрами?

Агенти. Українські так собі, а європейські постійно беруть у нас статистику своїх футболістів. Якщо спортивний директор хоче купити гравця, то просить зробити викладку, з якою потім іде до президента. Такі люди, переважно, спілкуються мовою цифр, а не фразами: "Який класний футболіст".

Українці, які поїхали грати в Європу, дуже активно цікавляться і використовують цифри. Чимало гравців прем'єр-ліги і першої ліги, особливо молоді, теж працюють з інформацією.

З арбітрами ви теж працюєте?

Сергій Бойко попросив, щоб ми порахували його в матчі "Шахтаря" проти "Сталі". Ми рахували загальну дистанцію, яку він подолав за матч, скільки пройшов пішки, скільки пробіг підтюпцем, середню відстань до м'яча, середню швидкість, кількість фолів.

В Європі арбітрів рахують на рівні з футболістами. Це дуже цінна інформація для суддівських комітетів.
Скільки матчів суперника треба розібрати, щоб підготуватися до гри?

Великі клуби дивляться останні три-чотири зустрічі. Якщо команда готується до Ліги Європи, то тренер просить не розбирати матчі чемпіонату, бо суперник грає різними складами у турнірах. Хтось просить розібрати гру, де в опонента провалився захист. Акцент робиться навіть на супернику команди, проти якої треба грати. Тренер хоче зрозуміти, як діяли проти його опонента і що призвело до провалу.

Потім на теорії наставники дають завдання своїм гравцям. І тут вже все залежить від їх інтелекту. Цифри не грають у футбол. У футбол грають футболісти. Але перемога є більш імовірною, якщо ти добре підготовлений.

Чи справді можна знайти футболіста через скаутські програми?

Так, це працює. Наша програма пошуку гравців опирається на статистику. У нас є така графа: "Подібні футболісти". Наприклад, можна знайти всіх гравців з українським паспортом в усіх чемпіонатах. Або можна знайти лівоногого молодого футболіста з хорошим індексом.

В Європі є багато компаній, які займаються статистикою. В чому фішка InStat?

Ми одними з перших почали підраховувати ТТД і перепробували чимало методик. За 10 років ми набили ґуль і пройшли свій шлях еволюції. Наша фішка в тому, що ми це робимо давно, якісно і швидко. Також ми дуже доступні. Я на зв'язку 24 години на добу. Якщо у тренера є якісь питання, то він мене набирає і ми все вирішуємо. В інших компаніях треба писати офіційний запит.

З ким ви працюєте в Європі?

З багатьма клубами. Це ПСЖ, "Монако", "Реал", "Барселона", "Атлетико", "Челсі" та інші. Там аналітикою займаються цілі відділи, які дають головному тренеру тільки найважливіше.

Цифри не грають у футбол. У футбол грають футболісти. Але перемога є більш імовірною, якщо ти добре підготовлений

Як футбольна аналітика розвиватиметься далі?

Вже рахують, скільки футболіст втратив калорій під час матчу. А цифри будуть еволюціонувати разом з грою. Виникатимуть інші моделі гри. Відповідно до цього змінюватиметься система підрахунку. Одні показники стануть не актуальними і їх замінять інші.

Яким ви бачите футбол у майбутньому?

Зараз все спрямовано на те, щоб футбол став справедливішим. Маю на увазі запровадження відео-повторів. А так футбол є самодостатнім. З часом знадобляться якісь корективи, але не бачу сенсу щось глобально змінювати.

Головний тренер "Ювентуса" Массіміліано Аллеґрі в одному з інтерв'ю сказав: "Футбол - проста річ, хлопці. Безглуздо його ускладнювати, він простий. На полі ви повинні робити протилежне тому, що робить суперник".

Так і є. Сам футбол — проста річ. Непросто зробити аналіз і пояснити футболістам, як грати.

Футбол має приносити емоції — розчарування, захоплення, радість. А в нас дуже мало емоційних матчів. Люди просто виконують свою важку роботу. Якщо футболісти вміють працювати з м'ячем, правильно обирають позиції на полі і рухаються, то це красиво. І просто.
Владислав Фомінов: " Ребров дзвонить після матчів о 12 чи о 1 годині ночі"

Теги: спорт, футбол, матчи, консультации
Источник:  gazeta.ua

   
КОММЕНТИРОВАТЬ
Текст сообщения*
Защита от автоматических сообщений